Archiwum aktualności
13 Marca 2015
Garść refleksji nad konferencją: „Ku pamięci – ku przestrodze”
Pracownicy Muzeum Katyńskiego wzięli udział 10 marca br. w gmachu Sejmu RP - w konferencji zorganizowanej przez Fundację Kresy Historii oraz Komisję Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP w 75 rocznicę pierwszych masowych deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR i 75 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
10 Marca 2015
Dar dla Muzeum Katyńskiego
Muzeum Katyńskie Oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otrzymało w ostatnim czasie pamiątki po więzionym w Ostaszkowie i zamordowanym w Twerze starszym posterunkowym Policji Państwowej - Janie Sowie.
09 Marca 2015
Prezentacja książki o policjantach łódzkich - ofiarach zbrodni katyńskiej
5 III br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi - odbyła się promocja książki „Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi - Ofiary Zbrodni Katyńskiej”. Promocja była połączona z inauguracją obchodów 75 rocznicy zbrodni katyńskiej.
07 Marca 2015
Przygotowania do deportacji rodzin jeńców wojennych
7 marca 1940 r. mjr Piotr Soprunienko, naczelnik Zarządu do spraw Jeńców Wojennych NKWD, otrzymał rozporządzenie Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych Ławrientija Berii, nakazujący sporządzenie spisów rodzin jeńców wojennych. Uwzględniały one miejsca pobytu nie tylko żony i dzieci, ale też rodziców, braci i sióstr.
05 Marca 2015
75-ta rocznica rozkazu z 5 marca 1940 r.
5 marca 1940 r. roku Biuro Polityczne KC WKP(b) wydało rozkaz zamordowania polskich jeńców wojennych zgrupowanych w obozach specjalnych i więzieniach na terenie Zachodniej Ukrainy i Białorusi. Mordując polskich oficerów i policjantów władze Związku Radzieckiego unicestwiały kierownicze warstwy społeczeństwa polskiego.
Wyszukiwarka
Historia publikacji