Przejdź do treści

30. lecie istnienia Muzeum Katyńskiego

Pracownicy Muzeum Wojska Polskiego (od lewej): Agnieszka Pycak, Magda Łubnicka, Kierownik Sławomir Z. Frątczak, Mirosłąw Duszak, dr Ewa Kowalska, Iwonna Sobierajska z okolicznościowymi odznaczeniami - orzełkiem katyńskim

29 czerwca 2023 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej, uroczyście upamiętniono 30. rocznicę utworzenia Muzeum Katyńskiego. Jubileuszowe obchody rozpoczęła polowa Msza Św., w której licznie wzięli udział przedstawiciele środowisk katyńskich, pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Lechowicza – biskupa Polowego Wojska Polskiego. Liturgię poprzedziło uderzenie w katyński dzwon, którego dźwięk przypomina o ofierze złożonej przez polskich jeńców wojennych. Jest to replika dzwonów, które znajdują się na polskich cmentarzach wojennych na Wschodzie.
Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak, gospodarz miejsca, podkreślił w wystąpieniu, że Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar; środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim.
Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska powiedziała, że „Muzeum Katyńskie powinno być świadkiem naszej obecności. My przemijamy, ale muzeum będzie trwało. Serca naszych bliskich, ofiar zbrodni katyńskich, ukryły się w tych murach. Niech każdy, kto tutaj pracuje pamięta, jakiego depozytu strzeże […] Pracownikom dzisiejszym i przyszłym zostawiamy nasze przesłanie – pamiętajcie, powierzyliśmy wam niepowtarzalny depozyt, artefakty wydobyte z dołów śmierci Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. Pamiętajcie, to nie są zwykłe eksponaty, ale dowody zbrodni. Chrońcie je przed zniszczeniem”.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście oraz odczytano listy okolicznościowe od Elżbiety Witek – Marszałek Sejmu RP, Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej, Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
„Tragedia katyńska odcisnęła bolesne piętno nie tylko w sercach bliskich lecz także w świadomości społecznej. Z bólu, rozpaczy, poczucia niesprawiedliwości zrodziło się wspólne pragnienie upamiętnienia ofiar. Otwarcie Muzeum Katyńskiego było wyjątkowym wydarzeniem, ukoronowaniem tych dążeń” – napisała w liście odczytanym podczas uroczystości marszałek sejmu RP Elżbieta Witek.
„Katyń to symbol męczeństwa tysięcy Polaków i okrucieństwa sowieckiego okupanta. To także dziesięciolecia świadomego zakłamywania historii i prześladowania osób domagających się prawdy o losach polskich jeńców wojennych” – napisał w liście odczytanym podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. „Muzeum Katyńskie jest dziś sanktuarium przechowującym wstrząsające i często wzruszające pamiątki po zamordowanych. Z okazji pięknego jubileuszu składam pracownikom muzeum życzenia sukcesów i satysfakcji z realizacji powierzonej misji” – dodał.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńcy w Epitafium Katyńskim.
W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, poseł Jarosław Krajewski reprezentujący Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek, szef gabinetu Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Renata Sułek reprezentująca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej Sławomir Adamiec, Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács, radca ambasady Ukrainy Vitalii Bilyi, rabin Chaim Icchak Rapaport. Obecni byli także przedstawiciele Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych, rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Getta, Muzeum Domu Rodziny Pileckich, Muzeum Stutthof, Biura Edukacji Historycznej Muzeum Policji, Fundacji Golgota Wschodu, Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich, Fundacji „Ocalić od zapomnienia”, Związku Oficerów Rezerwy RP, wojewody białostockiego.


Zobacz aktualności