Przejdź do treści

Akcja „Pamiętam. Katyń 1940” w 84. rocznicę zbrodni

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Bogusław Pacek z plakietką akcji Pamiętam. Katyń 1940 w 84. rocznicę zbrodni

Za nami ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „Pamiętam. Katyń 1940”. Symbolem naszej pamięci jest replika guzika od munduru, dowód, który przetrwał dekady milczenia. To przedmiot, o którym Zbigniew Herbert pisał w wierszu „Guziki”. Dziś ten guzik to nie tylko znak pamięci, ale także nasz wyraźny sprzeciw wobec prób zakłamywania historii. Dziś wspólnie dbamy o to, by historia ofiar pozostała żywa i dotarła do kolejnych pokoleń. Zapraszamy do udziału w akcji. W dniach 10–13 kwietnia przypinki były rozdawane w Warszawie w: Muzeum Katyńskim, galerii Kordegarda i Domu Bez Kantów oraz w oddziałach IPN w całym kraju i w placówkach Instytutu Pileckiego (Augustowie, Berlinie i Nowym Jorku), a także we współpracujących instytucjach.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, w szczególności naszym Przyjaciołom – Wolontariuszom i Rekonstruktorom, którzy poświęcili swój czas na rozdawanie guzików katyńskich i uświadamiane, czym była zbrodnia katyńska. Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury za współpracę organizacyjną. Dziękujemy wszystkim obserwującym Muzeum Katyńskie, że tak licznie dzieliliście się w swoich mediach społecznościowych symbolicznym guzikiem katyńskim. Dzięki temu informacja o obchodach Dnia Pamięci Ofiar Katyńskiej dotarła jeszcze dalej.

 


Zobacz aktualności