Przejdź do treści

Odprawa roczna kapelanów Wojsk Obrony Terytorialnej

Fotografia pamiątkowa na Placu apelowym - przekazanie podziękowań dla Muzeum Katyńskiego na  ręce dr. Bartłomieja Bydonia

W dniach 12–14 maja 2026 roku w Warszawie i Zegrzu odbyła się doroczna odprawa oraz szkolenie prawosławnych kapelanów Terytorialnej Służby Wojskowej. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem w katedrze pw. św. Jerzego Zwycięzcy Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie.
W trakcie odprawy kapelani uczestniczyli w spotkaniach poświęconych działalności duszpasterskiej w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz szkoleniach doskonalących praktyczne umiejętności wojskowe. Z duchownymi spotkali się m.in. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy abp Jerzy (Pańkowski) oraz przedstawiciele Dowództwa WOT.
Zwieńczeniem tegorocznego spotkania była wizyta w Muzeum Katyńskie na terenie Cytadeli Warszawskiej i zwiedzenie ekspozycji w towarzystwie Kierownika Sekcji Naukowej Muzeum dr. Bartłomieja Bydonia, Zastępcy Kierownika Muzuem. W miejscu pamięci narodowej kapelani modlili się za ofiary zbrodni katyńskiej oraz wszystkich obywateli polskich zamordowanych w sowieckich obozach. Szczególną pamięcią objęto prawosławnych kapelanów wojskowych – ks. płk. Szymona Fedorońkę, ks. ppłk. Wiktora Romanowskiego oraz ks. mjr. Włodzimierza Ochaba – kanonizowanych w biegłym roku przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Zdjęcie: Prawosławny OrdynariatWP/WOT


Zobacz aktualności