Wybierz rok
Poniżej przedstawiamy opracowane przez prof. Andrzeja Krzysztofa Kunerta kalendarium Zbrodni Katyńskiej.
Kalendarium Zbrodni Katyńskiej
6 X 1941 r., Moskwa
6 X 1941 r.
Interwencja ambasadora RP Stanisława Kota u zastępcy ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Andrieja Wyszyńskiego o odnalezienie i uwolnienie 7 500 jeńców–oficerów. Była to pierwsza z serii rozmów, interwencji osobistych i oficjalnych not ambasadora Stanisława Kota kierowanych do ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa i jego zastępcy Andrieja Wyszyńskiego w sprawie odnalezienia zaginionych polskich jeńców wojennych.
15 X 1941 r., Londyn
15 X 1941 r.
List premiera gen. broni Władysława Sikorskiego do ambasadora ZSRR Aleksandra Bogomołowa o odnalezienie „kilku tysięcy polskich oficerów, którzy nie powrócili do Polski i którzy nie zostali odnalezieni w radzieckich obozach wojennych”.
2 XI 1941 r., Moskwa
2 XI 1941 r.
Według notatki Berii dla Stalina do 27 IX zwolnionych zostało z więzień i obozów 26 297 polskich jeńców wojennych, z których już 16 647 przybyło do miejsc formowania Armii Polskiej.
2 XI 1941 r., Moskwa
2 XI 1941 r.
Oświadczenie Andrieja Wyszyńskiego złożone ambasadorowi Stanisławowi Kotowi: „polscy oficerowie [...] zostali zwolnieni z więzień”.
3 XII 1941 r., Moskwa
3 XII 1941 r.
Podczas rozmowy Stalina z premierem gen. broni Władysławem Sikorskim i dowódcą Armii Polskiej w ZSRR gen. dyw. Władysławem Andersem – po oświadczeniu Sikorskiego, iż nie zdołano dotychczas odnaleźć jeszcze kilku tysięcy oficerów polskich, którzy „znajdują się tutaj, nikt z nich nie wrócił”, wywiązała się następująca wymiana zdań: „Stalin: To jest niemożliwe, oni uciekli. Anders: Dokądżesz mogli uciec? Stalin: No, do Mandżurii. Anders: To jest niemożliwe, żeby mogli wszyscy uciec [...]. Stalin: Na pewno zwolniono ich, tylko jeszcze nie przybyli”. Sikorski złożył wówczas Stalinowi listę nazwisk 3 845 zaginionych oficerów polskich.
Wyszukiwarka