Materiały te napływają do naszej placówki systematycznie od sierpnia 2012 roku. Jak zapowiada darczyńca, w miarę odnajdywania nowych dokumentów, będzie je nadal przekazywał Muzeum.
Wśród przesłanych dotychczas pamiątek znajdują się zdjęcia Władysława Kałafatiuka i jego rodziny. Nie posiadaliśmy wcześniej w naszych zbiorach tych fotografii, tym cenniejszy jest dla nas ten dar. W zbiorze archiwaliów przekazanych przez Pana Benedykta Kałafatiuka są również kartki pocztowe, które jego przodek wysyłał do najbliższych oraz od nich otrzymywał. Ciekawym uzupełnieniem spuścizny dotyczącej podporucznika są również współczesne zdjęcia miejsc związanych z ppor. Kałafatiukiem, m.in. jego rodzinnego domu w Kołomyi.
Przekazane pamiątki są cennym uzupełnieniem zbiorów Muzeum Katyńskiego, za które ofiarodawcy serdecznie dziękujemy.
Ppor. rez. Władysław KAŁAFATIUK, syn Karola i Michaliny z Korzeniowskich. Urodził się 9 września 1904 roku w Kołomyi. W latach 1919–1920 był członkiem Małopolskiej Straży Obywatelskiej w rodzinnym mieście. Walczył z Ukraińcami pod Lwowem. W latach 1927 –1928 był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Od 1928 służył w 48 pp. W 1932 roku mianowany podporucznikiem, zostaje dowódca plutonu ckm w 77 pp. Odznaczony medalami pamiątkowymi. W 1928 roku przyjął posadę nauczyciela w Koreliczach w powiecie nowogródzkim. Po wojnie obronnej Polski w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i został skierowany do obozu kozielskiego. Zamordowany w Katyniu w 1940 roku.