Pomysłodawcą i głównym organizatorem konferencji był dr Piotr H. Kosicki, wykładowca Wydziału Historii Uniwersytetu Virginii współodpowiedzialny za prowadzenie, w ramach uczelni, Ośrodka Badań nad Rosją, Europą Środkowo-Wschodnią i Eurazją. Doktor nauk historycznych Piotr Kosicki – uzyskał tytuł na Uniwersytecie Princeton. Obecnie kończy monografię historii katolickiego personalizmu i katolickiej nauki społecznej (w aspekcie kontaktów polskich działaczy katolickich w XX w. ze środowiskami katolickimi w Europie Zachodniej). Kolejny jego projekt badawczy poświęcony będzie historii działaczy i ruchów na rzecz krzewienia pamięci o Zbrodni Katyńskiej, zarówno w PRL jak i w III RP. Od sierpnia b.r. dr Kosicki będzie profesorem Wydziału Historii Uniwersytetu Maryland (pod Waszyngtonem).
W konferencji udział wzięli: Allan Paul; Nikita Pietrow, wicedyrektor Memoriału z Rosji, Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich; Ireneusz Kamiński, profesor prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego; Sławomir Z. Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego i dr. Łukasz Michalski, zastępca dyrektora Oddziału Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej.
Warto przypomnieć, iż Allan Paul – współczesny amerykański pisarz i dziennikarz, absolwent prestiżowego Johns Hopkins University jest autorem książek o zbrodni katyńskiej: Katyn: The Untold Story of Stalin's Polish Massacre, New York 1991; Katyń: Stalin's massacre and the seeds of Polish Resurrection, Annapolis 1996; Katyń: stalinowska masakra i tryumf prawdy, Warszawa 2006 r. Publikacje Allena Paula o tematyce katyńskiej ukazały się również w Czechach, na Węgrzech i na Łotwie. 17 września 2007 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz odkrywania i popularyzowania prawdy o zbrodni katyńskiej oraz za dokumentowanie polskiej historii. 9 kwietnia 2010 r. otrzymał Honorowy Medal Pamięci „Pieta Miednoje 1940”, nadawany przez Kapitułę Warszawskiego „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939”, a 26 listopada 2010 r. wręczono mu dyplom Ministerstwa Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie za 2009 r. W drugiej połowie lat dwutysięcznych Allan Paul odwiedził Muzeum Katyńskie ofiarowując książkę pt. Katyń: stalinowska masakra i tryumf prawdy do zbiorów biblioteki Muzeum.Konferencja zgromadziła około dwustu uczestników – wykładowców i studentów miejscowej uczelni, przedstawicieli amerykańskiej Polonii oraz dziennikarzy.
Kierownik Muzeum Katyńskiego – Sławomir Z. Frątczak w swoim 50-minutowym wystąpieniu zatytułowanym przez organizatorów – „From Mass Graves to a Museum: The Artifacts and Exhibits of Katyń” („Od masowych grobów do Muzeum Katyńskiego: Artefakty w ekspozycji Katyńskiej”) - poza przypomnieniem kalendarium z dziejów placówki, zobrazował „sprawy” przyszłości placówki w nowej siedzibie w kaponierze na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Konferencja odbyła się dzięki finansowaniu z funduszu „UVA Polish Lecture Series” utworzonego na Uniwersytecie Virginii przez Panię Blankę Rosenstiel wraz z American Institute of Polish Culture. Współfinansowali sympozjum również następujące ośrodki uniwersyteckie: Ośrodek Badań Międzynarodowych, Inicjatywy „Page-Barbour” ds. Przymusowej Migracji oraz Międzynarodowej Sprawiedliwości Kryminalnej, Wydział Historii, Instytut Nauk Humanistycznych i Kultur Światowych, Program Judaistyki, Wydział Slawistyki, Wydział Socjologii. Podziękowania należą się także Instytutowi Pamięci Narodowej RP za wsparcie merytoryczne i techniczne, w szczególności za dostarczenie wystawy anglojęzycznej „The Destruction of the Polish Elite. Operation AB–Katyń”, którą otwarto na terenie Uniwersytetu Virginii w dniu konferencji.
Warto nadmienić, że Ambasada RP w Waszyngtonie przyczyniła się do rozpowszechnienie informacji o tym wydarzeniu.
rdquo; (