17 Września 2014
Spotkanie z przedstawicielami Rodziny Katyńskiej i Rodziny Policyjnej 1939 r.
Muzeum Katyńskie – Oddział Muzeum Wojska Polskiego zostało powołane do życia w czerwcu 1993 r. z inicjatywy Rodzin Katyńskich, na mocy decyzji ówczesnego wiceministra Obrony Narodowej - Pana Bronisława Komorowskiego.
Było wypełnieniem woli „środowisk katyńskich” i wszystkich tych, którym po czasach budowania i funkcjonowania kłamstwa o Katyniu, Charkowie, Kijowie, Twerze, etc. - zależało na ogłoszeniu prawdy i godnym upamiętnieniu tejże haniebnej zbrodni, aby nigdy o niej – „Pamięć nie dała się zgładzić…”.
17 września br. podczas spotkania z Rodzinami Katyńskimi Prezydent RP – Bronisław Komorowski dokonał odsłonięcia pierwszych - z serii tablic - w tzw. „Epitafium Katyńskim”.
Zaprezentowano dowodnie zakres prac budowlano-konserwatorskich, zakończonych w pierwszym etapie, na terenie pomnika historii – Cytadeli Warszawskiej - w przyszłej siedzibie Muzeum Katyńskiego.
Poprzez ogląd placu budowy, można było uspokoić wszystkich oczekujących na nową odsłonę Muzeum –potwierdzając, iż założone plany są terminowo realizowane – zmierzając do ich zamknięcia 17 września 2015 r. i jednoczesnego zarazem otwarcia w nowej siedzibie – tak oczekiwanego Muzeum Katyńskiego. Stanowi to zarazem symboliczne zamknięcie kilkuletniej batalii o przywrócenie placówki zamkniętej w styczniu 2009 r., funkcjonującej przez 16 lat w jej ówczesnej siedzibie na warszawskiej Sadybie.
Ponad 32. tysiące artefaktów – relikwii katyńskich, o odpowiednim etalażu, obrazować będzie życie i męczeńską śmierć polskich oficerów i policjantów, ale również tragiczne losy ich rodzin, zarówno w okresie wojny – wpisane w dzieje Golgoty Wschodu [Sybiru!], jak i w okresie komunistycznego zniewolenia.
W nowej siedzibie - Muzeum będzie mogło służyć w pełni - „nauczycielce życia” - głosząc jak najgłośniej się da - prawdę o zbrodni katyńskiej - ku przestrodze Polsce i światu.
Jednocześnie należy nadmienić, że w trakcie uroczystości, sekretarz generalny ROPWiM – prof. Andrzej K. Kunert przekazał do Muzeum Katyńskiego pełną listę nazwisk Cmentarza Wojennego w Bykownii [do umieszczenia na tablicach „Epitafium Katyńskiego” oraz zbiór cennych artefaktów [grzebień, „Medal za XX-lecie Służby” i nieśmiertelnik Józefa Naglika] znalezionych tamże w trakcie prac ekshumacyjnych.
Wyszukiwarka
Historia publikacji