Zbrodnia Katyńska jest prezentowana na wielu stronach internetowych.
Instytucje i organizacje takie jak IPN, Muzeum Katyńskie/Muzeum Wojska Polskiego czy organizacje skupiające krewnych pomordowanych wiosną 1940 przez NKWD historię tej zbrodni artykułują na różne sposoby (uroczystości wystąpienia, wydawnictwa, ...) - ale i także w formie stron internetowych.
Prócz licznych internetowych publikacji zawierających informacje i opisy zdarzeń z okresu wrzesień 1939 - maj 1940 oraz komentarze do okresu zakłamywania i fałszowania informacji o tej zbrodni przez rosyjskie jak i polskie władze, mamy także wiele internetowych publikacji o charakterze wspomnieniowym jak i symboliczno-emocjonalnym. Demokratyczna przestrzeń internetu pozwala na różne formy wypowiedzi kierowane do różnych osób.
Kiedy planowano budowę Muzeum Katyńskiego sądziłem (a nawet w tym przekonaniu byłem utrzymywany), że elementem tego projektu będzie jego wirtualna wersja. Tak się jednak jeszcze nie stało. Po kilku miesiącach od zbudowania Muzeum postanowiłem stworzyć siłami własnymi i kilku przyjaciół, przy poparciu Federacji Rodzin Katyńskich, internetowe środowisko wiedzy o Zbrodni Katyńskiej - budując ten projekt (e-Katyń) na następujących elementach:
- wydarzeniach w układzie chronologicznym, komentarzach i dokumentach,
- zbiorze i wyszukiwarce biogramów ofiary zbrodni,
- repozytorium (kopii) dokumentów.
25 października o godzinie 17.00 chciałbym, korzystając z gościnności Muzeum Katyńskiego, przedstawić ten projekt - jego stan obecny i plany na przyszłość.
Henryk Tomecki
Federacja Rodzin Katyńskich