5 marca 2018 roku w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie, w 78. rocznicę podpisania tajnej decyzji o „likwidacji” jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach specjalnych oraz w więzieniach Zachodniej Ukrainy i Białorusi, odbyło się otwarcie wystawy „umierali nie tylko sobie…”. Ekspozycja otwarta w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina, jaki los spotkał tych, którzy walczyli o naszą wolność.
Gospodarzem uroczystości był prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, a poprowadziła ją Katarzyna Ciemięga z Fundacji Golgota Wschodu.
Na otwarcie wystawy przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
Przemówienia wygłosili: Teresa Zachara z MKiDN, prof. Tadeusz Wolsza, Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich oraz Teresa Bracka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
O część artystyczną zadbali: Anna Bojarska-Urbańska i Marek Urbański z Piwnicy Poetyckiej, którzy odczytali korespondencję obozową, która przeplatana była z pieśniami wykonywanym przez chór Komendy Stołecznej Policji.
Sama wystawa przedstawia wydarzenia, które poprzedziły zbrodnię katyńską, okoliczności masowej egzekucji tych, którzy życiem zapłacili za wierność ojczyźnie, a także walkę z kłamstwem katyńskim w Polsce, ZSRR oraz na Zachodzie. Na ekspozycji obejrzeć można również plansze poświęcone upamiętnieniom warszawskim, w tym Muzeum Katyńskiemu, gdzie znajdują się artefakty wydobyte podczas ekshumacji z mogił ofiar zbrodni katyńskiej.
Powstanie wystawy "umierali nie tylko sobie…" było możliwe dzięki współpracy Muzeum Katyńskiego Oddziału Muzeum Wojska Polskiego z Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacją Golgota Wschodu oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Szczególne podziękowania należą się Joannie Skoczkowskiej, autorce grafik plansz oraz Anastazji Pindor, która dokonała tłumaczenia tekstu polskiego na angielski.
Ekspozycję w Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich oglądać można od 1 do 30 marca 2018 r.