Muzeum Katyńskie realizując misję muzealną w ostatnim czasie aktywnie uczestniczyło w szeregu konferencji i spotkań z edukatorami.
Oddział współpracując z wieloma muzeami został zaproszony na konferencję organizowaną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Była ona poświęcona świadkom i świadectwom zbrodni katyńskiej. W gronie referentów znaleźli się: prof. Anna Drążkowska, dr Ewa Kowalska, prof. Danuta Jastrzębska-Golonka, dr Witold Wasilewski, mgr Krzysztof Łagojda , prof. Sławomir Cenckiewicz, mgr Michał Kozłowski. prof. Tadeusz Wolsza. Na zakończenie konferencji został wyświetlony pierwszy, polski film na temat zbrodni 1940 r. The Graves of Katyn z 1953 r. przygotowany przez środowisko polskiej emigracji w Londynie.
Kolejnym wydarzeniem był udział pracowników muzeum Katyńskiego w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej tematyce etosu służb policyjnych i zadań policji w polityce bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Na konferencji zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Gospodarki Krajowej w Kutnie przedstawiono szereg referatów traktujących o historii, tradycji i wyzwaniach współczesności dla formacji pozostających w służbie prawa. Konferencji towarzyszyłam wystawa planszowa „Zbrodnia 1940” ilustrująca panel referatów historycznych.
Niezwykle ciekawym wydarzeniem była sesja edukacyjna „Jeśli nie pamięć, to co?” zorganizowana po raz czternasty przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Całość wraz z interesującymi warsztatami przebiegała z zaznaczeniem myśli przewodniej konferencji: przedmiot, pamiątka, muzealium. Za kwintesencję przedstawionych referatów zgromadzeni uznali film „Sztafeta” zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Katyńskim.
Wszystkie w.w. wydarzenia odbywające się z udziałem pracowników Oddziału Muzeum Katyńskie służyły rozpowszechnianiu prawdy o zbrodni popełnionej przez NKWD wiosną 1940 r. i podkreślały służbę historii dla współczesności oraz znaczenie dla tożsamości narodowej i jednostkowej.




