Nadrzędnym celem w misji placówki jest zapisywania w pamięci Narodu prawdy o ludobójstwie katyńskim. Jednocześnie jest Muzeum urną dla dowodów zbrodni!
Jest także „Domem” dla pamiątek – relikwii (jak je określał śp. ks. Zdzisław Peszkowski po ofiarach zbrodni dokonanej wiosną 1940 roku na polskich oficerach, „hołdem dla zamordowanych bohaterów, a także świadectwem zwycięstwa prawdy o tamtych wydarzeniach” – tak o Muzeum Katyńskim mówili uczestnicy jubileuszu 25-lecia działalności placówki. Uroczystości odbyły się 29 czerwca br. na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Muzeum Katyńskie, Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego, otwarto 29 czerwca 1993 r. O powołanie placówki zabiegały rodziny katyńskie oraz MWP. Do początku 2009 r. placówka mieściła się w forcie „Czerniaków” na warszawskiej Sadybie. Po zamknięciu muzeum z przyczyn technicznych w 2009 r. na nową siedzibę wybrano kaponierę – zabytkową budowlę obronną na terenie Cytadeli Warszawskiej. Muzeum w nowej siedzibie otwarto 17 września 2015 r.
Zbrodnia katyńska stała się jednym z symboli losów Polaków w czasie II wojny światowej, a Muzeum Katyńskie, które ją upamiętnia, jest symbolem zwycięstwa prawdy o tym mordzie – mówił podczas jubileuszu dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem jest Muzeum Katyńskie.
Z okazji jubileuszu placówki list do uczestników dzisiejszych uroczystości napisał minister obrony narodowej. „Muzeum Katyńskie jest nie tylko placówką edukacyjną i historyczną, ale przed wszystkim pomnikiem wzniesionym ofiarom zbrodni dokonanej wiosną 1940 r. na tysiącach polskich oficerów” – pisał Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił, że walka o prawdę na temat Katynia stanowi jedną z ważniejszych kart w dziejach polskiego narodu.
Także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w liście przypominał moment powołania placówki: „Kiedy po wielu latach przemilczania i zakłamywania mogliśmy poznać prawdę o mordzie katyńskim, w hołdzie zamordowanym polskim bohaterom powstało to muzeum”.
Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego, podkreślił, że nie powstałoby ono, gdyby nie determinacja rodzin katyńskich oraz inicjatywa płk. Zbigniewa Święcickiego, ówczesnego dyrektora MWP, dzięki któremu muzeum miało swoją pierwszą siedzibę w warszawskim forcie na Sadybie.
Katyń, choć okryty smutną sławą, jest jednocześnie świadectwem zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, a wyrazem tego jest to muzeum – mówiła Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Jak dodała, w murach tej placówki znalazły się pamiątki po pomordowanych, w tym te najcenniejsze, wydobyte z dołów śmierci. – Muzeum zabezpiecza nasze dziedzictwo i jest dla tej spuścizny bezpiecznym i trwałym domem, o który latami upominały się rodziny katyńskie – podkreśliła Sariusz-Skąpska. Podczas uroczystości dyrektor Buława i Sławomir Frątczak odznaczyli osoby zasłużone dla działalności placówki Odznakami Honorowymi Muzeum Katyńskiego oraz Orzełkami Katyńskimi. Uroczystości uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Komendy Głównej Policji w Katowicach.