11 sierpnia przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zgromadzili się przedstawiciele wielu instytucji państwowych, stowarzyszeń kombatanckich, Związku Sybiraków oraz Rodzin Katyńskich.
Stanęli wraz z głównymi organizatorami Apelu Pamięci: przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Prezesem dr Jarosławem Szarkiem oraz Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem. Swoją obecnością zaświadczyli o żywej pamięci o Polakach, którzy jako pierwsi w sposób masowy zapłacili najwyższą za przynależność do narodu polskiego. Na mocy rozkazu nr 00485 wydanego przez ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR (szefa NKWD) Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 r. poddano represjom nie mniej niż 139835 osób, z czego zamordowano – najczęściej strzałem w tył głowy – nie mniej niż 111091 aresztowanych. Zostali oni skazani pod zarzutem przynależności do fikcyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) prowadzącej rzekomo działalność szpiegowsko-wywrotową na rzecz Polski.
Podczas uroczystości, na pomniku upamiętniającym Ofiary NKWD, odsłonięto nowy element tablicę pamiątkową w kształcie podkładu kolejowego, dedykowaną Ofiarom „operacji polskiej” 1937–1938. Odczytano również listy okolicznościowe od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Niezwykle donośnie wybrzmiała modlitwa ekumeniczna. Apel Pamięci zakończyła salwa honorowa oraz złożenie przez obecnych wieńców i kwiatów.