W Moskwie odbyła się prezentacja publikacji „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje”, przygotowanej przez rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał.
Stowarzyszenie Memoriał, zasłużona rosyjska organizacja badająca, od wielu lat, represje stalinowskie (między innymi na Polakach), opublikowała kolejną księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej dotyczącą około 6300 polskich jeńców zamordowanych w Kalininie (Twerze) i spoczywających w bratnich mogiłach Miednoje. „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje” – pod tym tytułem, nawiązującym do pierwszej księgi wydanej przez Memoriał w 2015 roku: „Zabici w Katyniu”, opublikowano – po wieloletnim trudzie badawczym, trzytomowe opracowanie.
Głównym walorem pracy są biogramy polskich jeńców zabitych wiosną 1940 r. przez NKWD jeńców z Ostaszkowa, głównie policjantów. Autorem dzieła jest Aleksander Gurjanow, kierujący sekcją polską Stowarzyszenia Memoriał. W zamieszczonych w publikacji biogramach, które ukazały się po rosyjsku, po raz pierwszy podano adekwatną liczbę ofiar. W Twerze zginęło na pewno 6287 osób i jeszcze przypuszczalnie osiem osób. Przy sporządzaniu danych personalnych podstawowym zadaniem badaczy było umieszczenie w nich maksymalnie (na ile było to możliwe oraz na ile pozwalają źródła) informacji o pobycie w niewoli zamordowanych. Chodziło ponadto o odtworzenie losu każdego z jeńców od chwili wzięcia do niewoli, a nawet od momentu mobilizacji w Polsce i wydarzeń września 1939 roku, aż do momentu zagłady. Badacze Memoriału starali się odtworzyć daty i miejsca pobytu jeńca w ZSRR, aż do czasu odesłania go z obozu ostaszkowskiego na egzekucję do Kalinina. Poza innymi wartościami dzieła, niezwykle ważne było ustalenie przez autorów m.in. daty rozstrzelania, co ma z kolei niezwykle istotne znaczenie dla rodzin ofiar ludobójczej zbrodni.
Nad księgami pracowało około 50 badaczy z Rosji i Polski, w tym, także przedstawiciele Muzeum Katyńskiego Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Na laudacji znamienitego dzieła w Moskwie 19 września br. uczestniczyła delegacja Muzeum Katyńskiego, w osobach Sławomira Frątczaka włodarza placówki i kustosza Sebastiana Karwata, który był zaangażowany w tworzenie tej pracy.




