Obraz przedstawiający podkomisarza Policji Państwowej Wiktora Bibiłłę wzbogacił kolekcję portretów ofiar zbrodni katyńskiej, znajdującą się w naszym muzeum.
Portret Wiktora Józefa Bibiłły trafił do muzeum dzięki niezwykłej ofiarności córki podkomisarza, Alicji Białas, oraz jego synowej, Pani Marii Wcisło-Brzezińskiej. Obraz został namalowany w 1937 r. przez malarza Jakuba Juszczaka. Jest sygnowany i datowany. Pomimo represji, które w czasie drugiej wojny światowej dotknęły rodzinę, obraz udało się uratować. Przez lata był jedyną pamiątką rodzinną po zamordowanym w Twerze oficerze policji.
Wiktor Józef Bibiłło był jednym z około 300 oficerów policji zamordowanych w zbrodni katyńskiej. Urodził się 28 listopada 1897 r. w Hancewiczach (ob. Białoruś). Jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, później rozpoczął służbę w policji. Pracował m.in. w Wilnie, Stołpcach i Lidzie. W sierpniu 1937 r. przeniósł się do Zamościa, gdzie pełnił funkcję Komendanta Powiatowego Policji Państwowej. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do sowieckiej niewoli. Został osadzony w obozie w Ostaszkowie. Rozstrzelany przez NKWD w Twerze między 13 a 16 kwietnia 1940 r. Pochowany w lesie w Miednoje. Jego żona oraz dwójka dzieci byli deportowani najpierw na Syberię, a później do Kraju Stawropolskiego. Wrócili do Polski w 1946 r.
Dziękujemy Paniom Alicji Białas i Marii Wcisło-Brzezińskiej za złożenie tak cennego daru. Podziękowania kierujemy również do Pana Rafała Dyrcza, Naczelnika Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie, który skontaktował nas z darczyńcami.