8 kwietnia 2021 r. w Wojskowym Centrum Geograficznym w Warszawie odbyło się upamiętnienie geografów wojskowych, służących w 1939 w strukturze Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG) a zamordowanych w zbrodni katyńskiej.
WCG jest jednostką Wojska Polskiego, która kontynuuje m.in. tradycje przedwojennego WIG. Z uwagi na panującą pandemię wydarzenie odbyło się w reżimie sanitarnym.
Pod mieszczącą się w budynku tablicą pamiątkową poświęconą poległym geografom wojskowym zostały zapalone znicze. Następnie zaprezentowana została wystawa planszowa „Geografom Katyńskim – Gloria Victis”, obrazująca losy personelu WIG po 1 września 1939 r. Podczas wydarzenia wygłoszone zostały 3 referaty:
- „Oficerowie WIG we wrześniu 1939r. Droga do Katynia” (płk dr Eugeniusz Sobczyński, - referat został odczytany w jego imieniu, bo sam Autor nie mógł dojechać do W-wy);
- „Losy geografów wojskowych w obozach specjalnych NKWD” (dr Ewa Kowalska IPN);
- „Dlaczego Katyń? Geneza i konsekwencje zbrodni” (dr Tomasz Szczepański, MWP, oddział Muzeum Katyńskie).
Uczestnikami uroczystości byli głównie żołnierze i pracownicy WIG. W trakcie spotkania było rozdawane okolicznościowe wydawnictwo – numer okazyjny „Polski Zbrojnej” poświęcony zabitym w zbrodni katyńskiej geografom wojskowym.
Tomasz Szczepański