Z niedowierzaniem przyjęliśmy, napływające z Rosji informacje o tym, że Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej złożyła pozew do Sądu Najwyższego o likwidację Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał z powodu systematycznego łamania ustawy o „agentach zagranicznych”.
Nie nam muzealnikom zabierać głos w kwestiach natury stricte politycznej, ale zmuszeni jesteśmy z całą mocą podkreślić, iż ta decyzja ma za cel ukrócenie wszelakiej dyskusji i tym samym również badań na temat zbrodni komunistycznych. Jest ona jednocześnie, jak się wydaje, swoista zaporą przed głosami przeciwnymi i negującymi oficjalną narrację historyczną Federacji Rosyjskiej.
Muzeum Katyńskie od dziesiątków lat owocnie współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Memoriał - największą niezależną rosyjską organizacją zajmującą się historią represji politycznych i obroną praw człowieka. W gronie jej twórców i współpracowników znajdują się najwybitniejsi rosyjscy intelektualiści, ludzie o ogromnym autorytecie, niedoścignionej wiedzy i zaangażowaniu. Od lat walczą oni o upamiętnienie ofiar represji bez względu na ich narodowość. Niezliczona ilość sowieckich zbrodni nie zostałaby ujawniona gdyby nie poświęcenie pracowników „Memoriału”. Za swą działalność Stowarzyszenie i jego pracownicy byli wielokrotnie nagradzani. W Polsce są znane przede wszystkim ich badania i publikacje dotyczące „operacji polskiej” NKWD, deportacji naszych rodaków w głąb ZSRR oraz zbrodni katyńskiej.
Pragniemy jednocześnie nadmienić, iż Muzeum Katyńskie od lat wspierało i nadal wspiera Stowarzyszenie Memoriał w ich działalności. Udostępniamy naukowcom z Rosji wszystkie zgromadzone w muzeum pamiątki i materiały pozwalające Stowarzyszeniu na poszerzenie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Czego owocem było nasze uczestniczenie w redagowaniu tomów ksiąg cmentarnych, publikacji o ogromnym (wręcz historycznym) znaczeniu dla wszystkich, którym, z różnorakich względów, bliska jest tematyka Katynia. Mieliśmy honor wielokrotnie gościć przedstawicieli „Memoriału” w naszej placówce i sami w 2019 roku odwiedziliśmy jego moskiewską siedzibę. Przy tych okazjach - odbywaliśmy z nimi wielogodzinne rozmowy i zawsze byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i wiedzy naszych Przyjaciół z „Memoriału”.
Zaniepokojeni, napływającymi z Rosji informacjami, wyrażamy wsparcie dla Dyrekcji i Pracowników Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał. Mamy nadzieję, że podczas wyznaczonej na 25 listopada rozprawy sąd poprze ich stanowisko.
Zachęcamy wszystkich Przyjaciół Muzeum Katyńskiego w tym historyków i dziennikarzy oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są swobody obywatelskie i wolność słowa do wyrażenia poparcia dla naszych rosyjskich Przyjaciół. Na stronie internetowej Stowarzyszenia można podpisać petycję w ich obronie - LINK.
Działające w Warszawie Stowarzyszenie "Za Wolną Rosję" organizuje protest w obronie „Memoriału”, który odbędzie się przed ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej w Warszawie, w niedzielę 21 listopada o 12.00.