23 listopada w Memoriale Deportacji i Internowanych w Compiègne otworzyliśmy wystawę czasową „Katyń. Dzień rozpoczął się szczególnie”.
Wystawa, która wcześniej była prezentowana w Gruzji, rozpoczęła tym samym swoją podróż na terenach francuskojęzycznych. W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli Mer miasta Compiegne – Eric Verrier, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy płk. Mare Kurkowicz, Dyrektor Instytutu Polskiego we Francji Pani Anna Biłoś, Dyrektor Memoriału Pan Aurelien Gnat, a także przedstawiciele muzeów wojskowych oraz historycznych we Francji. Bardzo licznie zebrali się mieszkańcy miasta oraz lokalna Polonia.
Ekspozycja została opracowana i przygotowana przez Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu.
W prezentowanej we Francji wystawie najważniejsze są emocje i ludzie. Za cel obraliśmy przedstawienie istoty „Katynia”. Na ekspozycję składają się 22 słupy wystawiennicze, budująca nastrój instalacja oświetleniowa oraz multimedia. Duże, ciężkie i ciemne bryły słupów kontrastują z małymi polami tekstowymi i fotografiami zbliżonymi do oryginalnych rozmiarów. Zmuszają widzów niejako do zbliżenia się do historii. Równolegle umieszczone są teksty historyczne oraz fragmenty korespondencji i wspomnień, co umożliwia widzom poznania samej historii zbrodni katyńskiej, ale także losów jej poszczególnych Ofiar i ich rodzin. Podczas gdy sami zwiedzający wybierają ścieżkę, wspólna narracja pozwoli im w pełni zrozumieć istotę zbrodni i jej znaczenie dla narodu polskiego. Na ekspozycji prezentowane są również wywiady z dziećmi Ofiar zbrodni katyńskiej, dzięki którym zwiedzający mogą spojrzeć na tę historię ich oczami, poprzez ich doświadczenia a tym samym odbyć bardziej osobistą podróż w przeszłość.
Wystawa ma na celu upowszechniać wiedzę o zbrodni katyńskiej na szerokim, międzynarodowym polu. Pragniemy by Gruzja i Francja były jedynie początkiem jej drogi...