Stanowczy protest Muzeum Katyńskiego wobec bezczeszczenia pamięci Ofiar zbrodni katyńskiej przez Federację Rosyjską.
Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego, będące Domem relikwii katyńskich oraz wyjątkowym pomnikiem – dowodem zbrodni, stanowczo protestuje przeciwko haniebnej decyzji sądu, który oddalił pozew „Stowarzyszenia Memoriał” w sprawie zdjęcia z budynku Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Twerze dwóch tablic upamiętniających ofiary sowieckich zbrodni. Tablica w języku rosyjskim brzmiała „Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie” tablica w języku polskim i rosyjskim, odsłonięta 22 czerwca 1992 r. głosiła: „Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze - Rodzina Katyńska”. O demontaż upamiętnień zabiegała prokuratura w Twerze, która stwierdziła, że tablice zostały zamontowane z naruszeniem przepisów, a „przedstawiona na nich informacja nie oddaje rzeczywistej prawdy”.
Muzeum Katyńskie zdecydowanie protestuje przeciwko zakłamywaniu historii i zacieraniu pamięci o bezbronnych ofiarach zbrodni katyńskiej – ponad 6.000. oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, a także funkcjonariuszach Straży Więziennej, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej oraz cywilach zamordowanych w budynku NKWD w Kalininie (Twerze).
Nie możemy dopuścić, by „kłamstwo katyńskie” ponownie pojawiło się w przestrzeni publicznej. Prosimy władze Rzeczpospolitej Polskiej oraz instytucje naukowe, martyrologiczne i muzea, jak też wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia zdecydowanych kroków w celu przywrócenia symbolu pamięci o zamordowanych w Kalininie (Twerze) obywatelach Rzeczpospolitej.
Kierownik
Muzeum Katyńskiego
Oddziału Martyrologicznego MWP
Sławomir FRĄTCZAK